Embed

Apple iPhone 5S’in dünya fiyat haritası

iPhone 5S’in en pahalı olduğu ülkelerden bir tanesi de Türkiye.

Apple, yeni akıllı telefon modellerini geçtiğimiz Eylül ayı ortalarında resmi olarak duyurdu. Firmanın yeni modelleri iPhone 5S ve ve iPhone 5C olarak adlandırılmıştı. iPhone 5S serinin devamı olarak öne çıkarken, Apple, iPhone 5C adında plastik kasa ile yeni bir akıllısını daha sundu.

iPhone-5S10

Apple iPhone 5S, ilk olarak ABD ve bir kaç ülke de satışa sunulurken, daha sonra Ekim ayında ikinci grup ülkelerde satışa çıktı. 1 Kasım tarihinde ise Türkiye’nin içinde bulunduğu 3. grup ülke raflarında ki yerini aldı.

Apple iPhone 5S 4″ büyüklüğünde ve 1136×640 piksel çözünürlüğünde IPS LCD dokunmatik ekran ile geliyor. 1GB sistem belleğine sahip olan yeni akıllı telefon dahili veri kapasitesi olarak da 16GB, 32GB ve 64GB olmak üzere 3 farklı seçeneğe sahip. Arka yüzünde 8MP kamera yer alırken, ön tarafında da 1.2MP kamera bulunuyor.

Apple iPhone 5S’de 1.3Ghz saat hızında çift çekirdekli işlemci içeren 64-bit A7 yongasını kullanıyor. Ayrıca Home tuşuna entegre parmak izi tarayıcısının yer aldığını da belirtelim.

Apple’ın yeni akıllı telefonu değişik ülkelerde değişik fiyat etiketleri ile satılıyor. ABD’de 649$ fiyat etiketine sahip olan akıllı telefonun ülkemizde ki fiyatı ise 2.149TL. Bu fiyatta güncel kur ile birlikte 1050$ civarında bir fiyata denk geliyor. Bu açıdan baktığımızda iPhone 5S’in satıldığı en pahalı ülkelerin başında da ülkemiz yer alıyor.

Diğer ülkelerle karşılaştırma için aşağıda ki haritayı kullanabilirsiniz.

iphone-5s-dunya-fiyat-haritasi

 

Diğer taraftan kişi başına düşen milli gelir (Satın alma gücü) açısından baktığımızda ise en pahalı ülkenin Hindistan olduğunu görüyoruz.

iphone-5s-kisi-basi-gelir-fiyat-haritasi

Yorum Yaz
Bu içeriği paylaşın!
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !